Düğün Davetiyeleri Hakkında
0
Düğün Davetiyeleri 99

Davetiyelerde dikkat edilmesi gerekenler

Düğün için dükkan dükkan, Pazar Pazar gezilir. En iyi eşyayı, en iyi çeyizi bulmak için uğraşılır. Her ürün için çok fazla çeşit var bu sektörde. Düğün için seçilmesi gereken en önemli ve ilk sıradaki şey düğün davetleridir. Öyle sıradan bir düğün davetiyesi olmaz düğün için. Aslında damat için sıradan olması çok önemli değildir. Davetiye konusunda en yoğun çabayı gelinler ayarlar. Onlar sanatçı ve estetik ruha sahip oldukları için binlerce çeşit davetiyenin hepsini tek tek inceleme gereğini hissederler. Peki davetiye alırken nelere dikkat etmek gerekir.

Davetiyelerde dikkat edilmesi gereken son husus yazı ise yazı fontu dur. Verilmek istenen mesaj bu yazılar yoluyla iletileceği için bunlara çok dikkat etmek gerekir. Düğün davetiyeleri haber metinleri içerisine girer o yüzden yazı fontları okuyucunun gözünü yormamalı ve okunaklı olmalıdır. Yazı boyutu 12 puntodan aşağı olmamalıdır.

Belirlenen bu kriterlere uyan davetiyeler istenen mesajı vermek için yeterliktedir. Bu kriterler dışında kalan davetiye zarfları gelin ile damadın inisiyatifine kalmıştır.

Yapılacak düğün mutlu bir evliliğin ilk adımıdır. Bu adımı atmadan önce bütün hazırlıklar iyice gözden geçirilmeli ve ona göre hazırlanmalıdır. Bu konuda damatlara çok büyük görevler düşünür. Onlar planlama kısmında gözlemci olarak kalsalar daha iyi olur. Gelinin isteklerine karşı çıkarak düğünü daha iyi hale getirmezler aksine gelini mutsuz bir düğünün içine sokarlar bu mutsuz düğünün sonucu da mutsuz bir evliliktir aman dikkat!

Davetiyeler Toplu Olarak Basılır.

Bir ürünü toptan fiyatına perakende almak gibidir toplu baskılarımız. Gün içinde gelen davetiye siparişleri biriktirilir ve bir kalıba (70 x 100 cm) yerleştirilir. Burada amaç kalıp maliyetini düşürmektir. Normalde tek başına basılması halinde bu davetiyelerin maliyeti 1000 adet olarak en az 1150 tl tutmaktadır. İşte toplu olarak basıldığı için yaklaşık 900 tl lik kalıp maliyeti bölünür ve davetiyeler ucuza getirilmiş olur.

Davetiyeleri toplu olarak ilk basan firma biziz. 

Bursa’nın Gemlik ilçesinde 2000 yılında kurulan bir firma olan Saygın Office Basın Yayın ve Reklamcılık firması olarak matbaamız ve baskı tesisimiz olmadığı için rekabet edemez durumda idik. Bu nedenle bu rekabette ancak toplu baskı modelini çıkararak aşabildik. Piyasaya Davetiye basan matbaa ve Fotoprafçıların fiyatına göre çok hesaplı bir davetiye ortaya çıkardık.

Davetiyelerin çok ucuz olması insanlarımızı tedirgin etti

Gönderdiğimiz davetiyeler ellerine geçen müşterilerimiz önce inanamadıklarını, aynı davetiyeye 1000 adedine  (2007 yılında) 1500 tl fiyat istediklerini, sizin 1000 adet davetiye için istediğiniz 60 Tl için önce ince bir kağıda basıp gönderecekler herhalde diye 60 lirayı çöpe atar gibi şansımızı denedik. Ama gelen davetiyeleri görünce çok şaşırdıklarını ifade ettiler. Bunun gibi yüzlerce müşterimiz önce fiyata inanmadıklarını, davetiyeler ellerine geçince çok beğendiklerini söylediler.

Düğün daveti̇yesi̇ hakkında 

Evlilik bu fani dünyadaki en önemli müessesedir der büyüklerimiz. Dolayısıyla bu müessesenin de her unsuru çok büyük önem taşır insanlar için. Düğün davetiyeleri de bu unsurlardan biri olduğundan evlilikteki önemi tartışılamaz.

Davetiye seçimleri

Evlilik için yapılan davetiye seçimleri, son yıllarda görsel olarak kaliteyle buluştu diyebiliriz. Davetiye işçiliğinin teknoloji neticesinde gelişmesi, gelin ve damat adaylarını davetiye seçimi konusunda zor durumda bırakıyor kimi zaman.

Davetiye nasıl veya olsun nasıl olmasın?

Nasıl olmasın? Türkiye’de bu işi o kadar ileri boyuta taşıyan firmalar var ki… Bastıkları davetiyelerin yanı sıra artık sunabilecekleri hizmeti bir ajans boyutuna taşımışlar. Bazı firmalar müşterilerini memnun etmek için çekilişler düzenleyip onlara süslü gelin aracı, isim yazılı yüzük, çiçek, stüdyo fotoğrafları hediyesinde bulunuyor.

Tabi bu da müşteri memnuniyetiyle buluşunca, rekabet anlamına geliyor. Sundukları hizmetleri %20’ye varan matbaa indirimleriyle sunan firmalar karşısında en çok sevinenler tabi ki evlenecek olan çiftler oluyor doğal olarak.

Bu yıl, davetiye basımında en gözde olan şey şüphesiz ki taksitle basılan davetiyeler olacaktır. Uygulamalarda ortaya konan temiz işçilik, yurdun her yanına kargoyla verilen siparişleri ulaştırma imkânı, davetiye almak isteyen çiftlerin yaşadığı yere bağlı kalarak bir seçim yapma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor artık.

Sizin yapmanız gereken, davetiyeyi beğenmek, istediğiniz sayıyı girmek ve siparişi vermek. İster kredi kartına taksit, ister tek çekim ile kısa sürede kargo vasıtasıyla evinize ulaşıyor. Bu fırsatı değerlendiren çiftler, ülkemizde bu işi en iyi biçimde yapmak isteyen firmalara siparişi veriyorlar. Tabi bunun yanında yerel bir firmayla anlaşıp işi neticelendirenler de var.

Tabi bu noktada dijital baskının önemini unutmamak gerek. Bu sayede dış mekân ya da stüdyo fotoğrafları bile davetiyeleri süsleyebiliyor.

İlerleyen yıllarda davetiye sektörü ne duruma gelir hiç bilinmez. Lakin yan hizmetler neticesinde evlilik için bir sembol olmaya devam edeceği kesinlikle belli. Güzel bir düğünün ardından geçen mutlu yılların en önemli hatırası tıpkı fotoğraflar gibi düğün davetiyeleri de olacak, buna şüphe yok.

Davetiyelere dair en ilginç detay, Adana’da evlenen bir çifte ait. Kese kağıdının üzerine davetiye metnini zımbala-yan esnaf çift, hem müşterisi hem tanıdığı olan insanlara böyle dağıttılar. Adına da çapulcu davetiyesi dedikleri bu yöntem, ailelerinin başta tepkisini çekse de böyle bir karar alan çifte saygı duydular sonuç olarak.

Bunun yanı sıra piyasa da işçiliği oldukça fazla olan davetiyeler de var. Bu davetiyelere sahip olmak için geniş bütçe sahibi olmak gerek desek, yanlış demiş olmayız.  Kullanılan hamurdan baskıya, üstüne yapıştırılan bezli boncuklu işlemelere kadar fiyat değişkenlik gösteriyor.

Önemli olan evlenirken istediklerinin olması en önemli unsur ise her şeyin güzelini istemek elbette haktır. Hal böyle olunca zevkler biraz daha ön plana çıkıp bütçeleri zorlayabiliyor. Bundan şikayetçi olan yok tabi.

Davetiye Örnekleri Hakkında

Davetiyeyi günlük hayatta bazı önemli şeylerde çok fazla kullanırız ve önem veririz.Mesela büyük bir toplantı olduğunda gelecek kişilere yer mekan ve zaman konu bildirmek için davetiye bastırılarak dağıtılır. Davetiye örnekleri daha önceden basılan ve rağbet gören daha çok tercih edilen davetiyeleri içerir.

Mesela düğün davetiyesi bastıracağınız zaman önceki yıllarda en çok bastırılan davetiye örnekleri gösterilir.Sizde bu davetiye örnekleri arasından bastıracağınız davetiyeyi seçersiniz. Davetiye örnekleri fiyata ya da davetiyenin yapısına göre değişebilir. Davetiye modelleri arasında kategorilere ayrılmış şekilde davetiyeler bulabilirsiniz.Mesela sünnet töreni için davetiye bastırdığınızda sünnet davetiye örnekleri bakabilirsiniz ve oradan seçebilirsiniz. En çok tercih edilen davetiye örnekleri genellikle sade modellerdir. Çünkü nişan davetiyeleri sade olmaktadır.Fakat düğün davetiye örnekleri nişan davetiye örneklerine göre daha teferruatlı ve şıktır. Bu yüzden düğün davetiyelerini seçerken çiftler biraz dikkatli davranır.En uygun davetiyeyi seçmek için ince dokuyup  düşünürler. Bu yüzden ailelerine beğendiği davetiyelerinin birer tane davetiye örneklerini götürürler.

Hazır Davetiye Örnekleri

Davetiye hazırlarken nasıl olsun diye kararsız kaldığınızda fikir edinebileceğiniz davetiye örneklerini sizler için hazırlamak istedik. Bu davetiye tasarımlarına sizinde katkılarınızla değişik tasarımlar yapılarak dahada zenginleştirilebilir.

Yaz ayında en çok tercih edilen davetiye modelleri belirlenmeye başladı. Davetiye talebinde bulunan çiftlerin en çok istedikleri modeller arasında aşağıdaki davetiye örnekleri mevcut.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

0

TOP

X